کارآفرین برتر ایرانی: احد عظیم زاده

احد عظیم زاده، مدیر عامل شرکت خانه فرش عظیم، در سال ۱۳۳۶ در روستای اسفنجان از توابع اسکو متولد شد. هفت ساله بود که دست روزگار، پدر را از او گرفت و شرایط مالی ، پشت دار قالی نشاندش تا از تحصیل باز ماند.

او خرید و فروش قالی و قالیچه را در حد روستایش از چهارده سالگی آغاز کرد و طی چهار سال توانست یک چهارم مغازه ای در تبریز را بخرد اما عشق به فرش و فرشبافی ، او را در اندیشه‌ی بازاریابی جهانی انداخت تا راهی آلمان شد. در آنجا از وضعیت بازارهای سوئیس با خبر گشت و پشتکار بی دلیلش ، او را عازم ژنو کرد.
تجارب و دستاوردهای این سفر سبب شد که پس از بازگشت به ایران، فرش گرد را اختراع کند که به یکباره صنعت قالیبافی را متحول کرد. عظیم زاده، با تاسیس دو کارخانه‌ی قالیبافی در اسفنجان و تبریز، اهداف بلندش را پیش می‌برد تا اینکه با سفر دوباره به کشورهای اروپایی، جویای سلیقه‌ی آنان درباره قالی های ایرانی شد و پس از بازگشت به ایران و گشایش مغازه ای در بازار بزرگ تهران، قالی هایی بافت که بیش از پیش منطبق بر سلیقه جهانی بود. این امر موجب شد در سال ۱۳۸۰ با دریافت تندیس طلایی از کشور انگلستان، به عنوان بهترین تولید کننده فرش های دستباف ایرانی معرفی شود.

به دنبال این موفقیت، همزمان با افتتاح نمایشگاه دائمی فرش در خیابان پاسداران تهران، شرکت خانه فرش عظیم را ثبت نمود؛ شرکتی که امروزه به عنوان برند (brand) عظیم زاده، جزو برترین برندهای کشور است و علاوه بر دریافت چندین تندیس از سراسر جهان و گواهینامه iso 9001 ، به عنوان صادر کننده ی نمونه کشوری، برای سه سال متوالی انتخاب شده است.

در سال ۱۳۹۳، شعبه اصلی و فروشگاه مرکزی شرکت خانه فرش عظیم، به خیابان فرشته انتقال یافت و شعبه‌ی دیگر آن، واقع در پروژه «قو، الماس خاورمیانه»، در سلمانشهر مازندران (متل قو) است. با توجه به تلاش روز افزون شرکت برای استمرار در مسیر مشتری و صادرات پررنگ و موفق آن، تا افتتاح شعب فعال در سراسر گیتی، راه زیادی باقی نمانده است.
عظیم زاده، کمی بعد در بازدید از هتلهای معروف جهان تصمیم گرفت وارد کار ساخت بزرگترین پروژه ی هتل کشور شود. و در همین راستا پروژه عظیم«قو، الماس خاورمیانه» را در سلمانشهر کلید زد.
این پروژه ۳۴۰ واحد مسکونی در ۲۵ طبقه، هفت طبقه سالن ورزشی، ۳۴ طبقه هتل، ۷ رستوران روی دریاچه، ۱۰ هزار متر شهر آبی، ۷۰ هزار متر زمین آمفی تئاتر، ۹۰ هزار متر زمین گلف و ۲ باند هلیکوپتر دارد.
به گفته‌ی خود وی بزرگترین افتخارش یتیم نوازیست و در همین راستا دو سال به عنوان خیر نمونه کشور انتخاب شده است.  وی بیش از ۱۰۰۰ بچه یتیم را تحت سرپرستی دارد.

احد عظیم زاده کارآفرین برتر - انجام میدم