استیون هاوکینگ [نقل قول هفته]

استیون ویلیام هاوکینگ  فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده‌ی انگلیسی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج است که کارهای علمی‌اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش، او را به یک چهره‌ی محبوب تبدیل کرده‌است. در حال حاضر، او عضو جامعه‌ی سلطنتی هنر و عضو ثابت جامعه‌ی اسقفان دانشمند است.

او در سال ۲۰۰۹ موفق به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا شد. هاوکینگ به مدت سی سال یعنی از سال ۱۹۷۹ تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارنده‌ی کرسی ریاضیات لوکاس بوده‌است. وی به خاطر فعالیت در زمینه‌ی کیهان‌شناسی و جاذبه‌ی کوانتوم به ویژه در زمینه‌ی سیاه‌چاله، شناخته شده‌است.

کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند، باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید، جنجال زیادی به پا کرد. این کتاب تنها پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می‌تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. حتی قادر نیست دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن گفتن را نیز ندارد. وی با وجود توانایی‌های بسیار در زمینهٔ کیهان‌شناسی، تاکنون جایزه‌ی نوبل را کسب نکرده‌است.

 

وی معتقد است که:

بزرگترین دشمن علم، نادانی نیست؛ بلکه توهم دانایی است.

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص استیون هاوکینگ اینجا را ببیند.

نقل قول استیون هاوکینگ - انجام میدم